Κυριακή 29 Απριλίου 2018

Αποτελέσματα 28-29/04/18

(Θ11-12) ΕΛΠΙΔΑ 81 – 68 ΕΡΑΤΥΡΑ
Nίκη στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι για την Ελπίδα, η οποία έκλεισε μια προβληματική χρονιά με ένα θετικό πρόσημο και αισιοδοξία, έχοντας το βλέμμα στην προετοιμασία για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ φίλων, καμία ομάδα δεν ήθελε να χάσει με αποτέλεσμα το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το πρώτο ημίχρονο. Ένα 21-12 υπέρ της Ελπίδας, γρήγορα καλύφθηκε με ένα αντίστοιχο 15-24 της Εράτυρα και έτσι Ελπίδα και Εράτυρα οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Εράτυρα μπήκε πιο αποφασισμένη στο γήπεδο και ξέφυγε για 9 πόντους. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου η ομάδα της Ελπίδας γύρισε την άμυνα της σε ζώνη και παράλληλα ανέβασε την πίεση της σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να καταφέρει να κλέψει αρκετές μπάλες. Στην επίθεση απέναντι στη κλειστή ζώνη των φιλοξενούμενων η Ελπίδα πέτυχε καθοριστικά τρίποντα, τα οποία της έδωσαν το προβάδισμα το οποίο δεν έχασε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.
Η νίκη των γηπεδούχων δεν ήταν η μόνη στο γήπεδο καθώς νίκησε και το ερασιτεχνικό μπάσκετ, μιας και με πρωτοβουλία των δύο αρχηγών οι παίκτες συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του γηπέδου φωνάζοντας μαζί τα ονόματα των ομάδων τους. Αξίζουν πολλά συγχαρήτηρια οι παίκτες των φιλοξενούμενων οι οποίοι έδειξαν ότι τα χρόνια δεν είναι εμπόδιο στον αθλητισμό.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 15-24,18-20,27-12

Ερατυρα: Παπαναστασίου 3, Βάρος 13 (2), Παγουνής 7(1),  Λάμπρου 30, Μέτσιος 15
Ελπίδα: Ταργοντσίδης 2, Ιτσαρης , Αβραμίδης 11, Βασιλιάδης 12, Κουδούνας 9, Κουντουρατζόγλου 21(3), Αθανασιάδης 12, Τσολάκης 14(2)